Kiedy pierwszy raz iść z dzieckiem do dentysty?

Bardzo ważne jest, jak będzie wyglądała pierwsza wizyta dziecka u dentysty. Wrażenie, jakie po niej pozostanie na długo utkwi w jego pamięci.
Pierwszą wizytę warto zaplanować wtedy, gdy nic złego się nie dzieje – nie widać próchnicy i ząb nie boli (tzw. wizyta adaptacyjna). W innym przypadku dziecko zapamięta pierwszą wizytę, jako coś przykrego.
Nie powinniśmy my, dorośli przenosić swoich negatywnych odczuć na psychikę dziecka! Nie mów w obecności pociechy, że boisz się dentysty. Nie wolno też dziecka straszyć! Stomatolog dziecięcy nie jest wrogiem!
Zapoznaj malucha ze stomatologiem poprzez zabawę np. poczytaj mu bajki na ten temat. Przed wizytą porozmawiaj z dzieckiem o tym, gdzie i po co idzie.
Pierwsza wizyta dziecka u dentysty powinna mieć miejsce po pojawieniu się pierwszych zębów mlecznych, czyli między około  6 – 9 miesiącem życia dziecka. Lekarz obejrzy ząbki. Poinformuje, jak czyścić dziąsła i zęby, na co zwracać uwagę, żeby zapobiec próchnicy.
Bezwzględnie trzeba odwiedzić dentystę, gdy dziecko ma wszystkie zęby mleczne, czyli kiedy skończy 3–4 lata. Lekarz oceni stan ząbków, zgryz , czy podatność dziecka na próchnicę.
Na pierwszej wizycie stomatolog pokaże dziecku instrumenty.Opowie, co do czego służy. Można zabrać dużego pluszaka, albo lalkę ,które będą pacjentami. 🙂
Najważniejsze, to wzbudzić w małym pacjencie zaufanie.
Wizyty kontrolne powinny odbywać się co 3 miesiące